Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.
Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.
To Polska właśnie
to moje miejsce
tutaj mocniej bije mi serce...
W dniu 26 kwietnia klasy 4-8 wybrały się do Krakowa do siedziby królów. Naszym celem był Zamek Królewski na Wawelu. Pięknie kwitnące magnolie, ładna pogoda, oraz uroki historii, którą tętni Wawel zagwarantowały udaną wizytę. Spacer ulicą Kanoniczą i wizyta w kościele św. Piotra i Pawła, oraz niepowtarzalny Rynek krakowski dopełniły wycieczkę.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto ustanowione przez UNESCO. Obchodzimy je corocznie od 1995 roku 23 kwietnia.
Z okazji tego święta dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w zajęciach plastyczno-czytelniczych. Przedszkolaki uważnie słuchały bajek z serii „Kicia Kocia i Nunuś” czytanych przez uczniów klasy 4. Wykonały ilustracje do przeczytanego utworu, brały udział w zabawach dydaktycznych, rozwiązywały zagadki. Dużą atrakcją było wykonanie własnych książeczek, które dzieci mogły zabrać do domu.
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, którego celem jest wdrożenie uczniów do poszanowania przyrody oraz wykształcenie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.
W naszej szkole Dzień Ziemi obchodzony jest od wielu lat.
W tym roku obchody tego święta odbyły się w piątek 22 kwietnia.
Wychowawcy wprowadzili uczniów i przedszkolaków w tematykę ekologii i dbania o środowisko naturalne, których efektem były plakaty o tematyce ekologicznej. Prace te można było podziwiać na korytarzu szkolnym.
W ramach obchodów tego dnia uczniowie kl. 4, 7 i 8 przygotowali program artystyczny, który był jednocześnie ciekawą lekcją z zakresu edukacji ekologicznej. Przedszkolaki uświetniły występ piosenką „ Święto Ziemi”.
Problemy związane z zanieczyszczeniem wód, powietrza, gleby były tak pokazane, aby mogły uświadomić widzom fakt, iż należy dbać o środowisko.
Dodatkową atrakcją w tym dniu była prezentacja multimedialna, przygotowana przez ucznia kl. 7.
Po części artystycznej uczniowie wzięli udział w quizie o tematyce ekologicznej. Zwycięzcy otrzymali nagrody.
W obchody Dnia Ziemi w naszej szkole włączyło się również Nadleśnictwo Miechów. Specjalnym gościem był leśniczy z Leśnictwa Goszcza, który przeprowadził zajęcia edukacyjne. Omówił rolę drzew w przyrodzie i życiu codziennym, zapoznał dzieci z gatunkami roślin i zwierząt żyjących w pobliskich lasach, opowiedział na czym polega praca leśnika.
Kulminacyjnym punktem programu było posadzenie drzewek na terenie wokół szkoły.
Obchody Dnia Ziemi to bardzo ważna akcja, która rozwija wśród uczniów poczucie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego i pomaga w ukształtowaniu postaw i zachowań, które w przyszłości powinny stać się stylem naszego życia.
Opracowanie tekstu
Alicja Zbroja
Szanowni Rodzice!
Poniżej zamieszczamy listę dzieci zakwalifikowanych w procesie rekrutacji do naszego Oddziału Przedszkolnego:
Lista_przyjetych_2022-23(1).pdf
Warunkiem przyjęcia dzieci zakwalifikowanych do Oddziału Przedszkolnego jest wypełnienie przez rodzica kandydata poniższego oświadczenia w terminie 26-28.04 br.:
Oswiadczenie_rodzica_o_woli_przyjecia_dziecka_zerowka.pdf
Oswiadczenie_rodzica_o_woli_przyjecia_dziecka_OP.pdf
Oświadczenie będą dostępne również w sekretariacie.
Już wkrótce, bo 11 maja o godzinie 18:30 na naszym kanale YouTube odbędzie się próbny test 8-klasisty z matematyki! Uczestnicy będą mieli okazję sprawdzenia swojej wiedzy matematycznej z zakresu szkoły podstawowej, w oparciu o specjalnie przygotowany test próbny ósmoklasisty, którego rozwiązanie będzie omawiane przez wykwalifikowanego nauczyciela matematyki.
Testy zostały przygotowane przez współpracującego z nami egzaminatora CKE.
Wyjazd do kopalni soli w Bochni
21 kwietnia wczesnym rankiem uczniowie klasy I, II, III, IV oraz przedszkolaki wraz z wychowawczyniami i niektórymi rodzicami pojechali do zabytkowej kopalni soli w Bochni, najstarszej na ziemiach polskich kopalni soli kamiennej, działającej nieprzerwanie od 1248 r. Jej niezwykła sceneria i unikatowość w skali świata zdecydowały o wpisaniu bocheńskiej kopalni na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dziś kopalnia po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda jak podziemne miasto.
Po spotkaniu z przewodnikami, zwiedzanie rozpoczęło się od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Przejazd kolejką dostarczył uczestnikom wielu wrażeń. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zostali zabrani uczniowie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Dzięki prezentacjom multimedialnym turyści poznają dawny system wentylacji czy sposoby transportowania soli na powierzchnię. Odwiedziliśmy także stajnię Mysiur, w której do lat 60 XX wieku przebywały wykorzystywane do pracy w kopalni konie. Niewątpliwie na długo w pamięci zwiedzających pozostanie kaplica Św. Kingi z umieszczoną tam szopką bożonarodzeniową oraz spotkanie ze Skarbnikiem – dobrym duchem bocheńskiej kopalni. Skarbnik przekazał dzieciom wiele ciekawych informacji o kopalni i o znaczeniu soli w dawnych czasach. A na koniec podarował na pamiątkę pobytu w kopalni woreczki ze solą. Kolejną wspaniałą atrakcją było przepłynięcie łodziami. W towarzystwie dwóch flisaków pokonaliśmy odległość 120 metrów w zalanej solanką komorze.
Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Tam uczestnicy mogli odpocząć i zjeść posiłek. Dzieciom nie brakowało sił i energii aby jeszcze zagrać w piłkę nożną i koszykówkę czy pobiegać na boisku sportowym. Przedszkolaki zaś spędzali czas na placu zabaw specjalnie przygotowanym dla najmłodszych.
Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą, a wycieczkę trzeba zaliczyć do bardzo udanych. Wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji być w kopali soli w Bochni zachęcamy do jej odwiedzenia.
W dniu 12 kwietnia uczniowie klasy ósmej wzięli udział w " Przeglądzie Szkół Ponadpodstawowych", który odbył się w Szkole Podstawowej im. 600- lecia UJ w Luborzycy. Zapoznali się oni z ofertami edukacyjnymi krakowskich szkół ponadpodstawowych.
Przedszkolaki #filtrująDlaBałtyku, zapoznają się z geograficzną mapą Polski, przeprowadzają eksperyment - śmieci jednak nie rozpuszczają się w wodzie , poznają zagrożenia dla zwierząt morskich i uczą się segregować śmieci . Z ekologią na co dzień.
W tym roku nasza szkoła wzięła udział w konkursie palm, organizowanym prze Cemntrum Kultury i Promocji na Baranówce. Klasa IV, VI i VII przygotowały swoje palmy. Wysiłek włożony w ich przygotowanie opłacał się, gdyż zdobyliśmy dwa wyróżnienia.
Wszystkie dzieci, których rodzice złożyli podanie na rok szkolny 2022/2023 do Oddziału Przedszkolnego w Maciejowicach zostały przyjęte.
Czworonożni terapeuci - naszymi gośćmi byli Daisy i Lupo, którzy na co dzień wraz z panią Agnieszką i panią Basią wspierają terapię osób z niepełnosprawnością.
W piątek 8 kwietnia dzieci z Oddziału Przedszkolnego uczestniczyły w warsztatach robienia ozdób wielkanocnych. Z pomocą pani Ewy, pracownika naszej szkoły oraz lokalnej artystki, dzieci samodzielnie wykonały pisanki wielkanocne. Przedszkolaki miały także okazję dowiedzieć się co to jest rękodzieło i zobaczyć przygotowane wcześniej ozdoby. Serdecznie dziękujemy Pani Ewie za te inspirujące zajęcia.
6 kwietnia w okresie przedświątecznym dzieci z klasy I, II i III podczas zajęć warsztatowych wykonały wielkanocny koszyczek. Ze zgromadzonych materiałów wybierały te ozdoby, które przypadły im do gustu i tworzyły własną kompozycję. Panie wychowawczynie dyskretnie podpowiadały jak w ciekawy sposób ułożyć elementy. No i proszę! Koszyczki prezentują się bardzo okazale. Pewnie udekorują w domu wielkanocny stół. Tego samego dnia przedszkolaki pod kierunkiem pani Marty wykonały barwną palmę wielkanocną.
Przedszkolaki oraz uczniowie klasy IV uczestniczyli w zajęciach, które poświęcone były nie tylko autyzmowi, ale niepełnosprawności w szerszym znaczeniu. Uczniowie poznali sposób komunikowania się osób głuchoniemych, ucząc się "powiedzieć" językiem migowym "cześć" i "dzień dobry" oraz zwrócili uwagę na sposób zapisywania (np. na opakowaniach lekarstw) informacji alfabetem Braille`a, który ma pomoc niewidomym. Dzieci rozszyfrowały znaczenie piktogramów odnoszących się do niepełnosprawności, które można spotkać w miejscach publicznych, np. na parkingu czy w centrum handlowym. Nauczyciel wyjaśnił, czym są niepełnosprawność umysłowa i fizyczna oraz opowiedział o codzienności osób autystycznych.
W sobotę 2.04 uczniowie z klas 7 i 8 wzięli udział w turnieju tenisa stołowego.
Organizatorem było Liceum Sióstr Salezjanek w Krakowie,
a nasi uczniowie pod opieką P. Tomasza Kalety rywalizowali z uczniami SP Sióstr Salezjanek.
Ostatecznie w kategorii chłopców Kacper Korcik zajął 2 miejsce, a Damian Raźny 3 miejsce.
W kategorii dziewcząt zwyciężyła Maj Martyna, drugie miejsce zajęła Julia Ziętara, a trzecie Karolina Korcik. Gratulujemy!
Powered by aSc EduPage