Przypominamy wszystkim zainteresowanym o wycieczce do Waszawy!!! Zbiórka o godzinie 630, wyjazd 24.IV.2019 r. o godzinie 700. Przyjazd 26.IV.2019 r.około godziny 19 00
Przypominamy o legitymacjach!!!
Przypominamy wszystkim zainteresowanym o wycieczce do Waszawy!!! Zbiórka o godzinie 630, wyjazd 24.IV.2019 r. o godzinie 700. Przyjazd 26.IV.2019 r.około godziny 19 00
Przypominamy o legitymacjach!!!
UWAGA. Ze względu na akcję strajkową termin zebrania jest zawieszony do odwołania.
W związku z trwającymi w szkołach strajkami nauczycieli, bardzo prosimy, aby rodzice naszych uczniów śledzili na bieżąco informacje podawane w mediach. Niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć ile będzie trwał strajk. W czasie odbywania się strajku nie ma zajęć dydaktycznych.
Topienie marzanny jest staropolskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny. Marzanna jest kukłą wykonaną ze słomy i starych ubrań. Sama kukła jest symbolem zimy, zaś ceremonia jej utopienia według zwyczaju ma spowodować jej odejście, przebudzenie przyrody do życia i powodzenie w uprawie roślin i hodowli zwierząt.
Dziś Marzanny topić nie wolno, a dawniej przed jej utopieniem należało ja jeszcze podpalić.
21 marca powitaliśmy wiosnę. Tego dnia wiosennie było w naszej szkole od samego rana. Samorząd szkolny z panią Kasią zorganizował wiosenną loterię. Przedszkolaki i pierwszaki wzięli udział w cyklu zajęć zintegrowanych pod hasłem „ Cieszymy się z nadejścia wiosny.” Dopełnieniem tych zajęć była wycieczka nad pobliską rzeczkę, gdzie dzieci utopiły Marzannę – słomianą kukłę, symbol odchodzącej zimy.
Zgodnie z tą tradycją uczniowie klas VI i VII, jak co roku pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Uczniowie ze starszych klas również przygotowali Marzannę symbolizującą odchodząca zimę i z uśmiechem na twarzy powitali wiosnę. Ze względów ekologicznych nasza Marzanna nie została wrzucona do rzeki i nie została spalona. Uczniowie z klas IV, V, VI wzięli udział w quizie przyrodniczym pt. „Kwiaty wiosenne” i „Jakie to zwierzę.” Celem tej akcji była popularyzacja wiedzy przyrodniczej, nauka przez zabawę, rozwijanie zdolności i zainteresowań przyrodniczych, stwarzanie uczniom okazji do sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności przyrodniczych.
Pierwsze miejsce w kl. IV zajął Kacper Korcik, w kl. V Karolina Korcik i Nikola Machnik, a w kl. VI Adam Jamróz.
Starsi uczniowie uczestniczyli w wiosennych zawodach sportowych na szkolnym boisku. Mogli sprawdzić swoje siły, spryt, refleks w rywalizacji z kolegami. Następnie uczniowie klas IV-VIII wraz z nauczycielami posadzili tuje wokół szkoły, wykonali prace porządkowe w szkolnych ogródkach oraz posadzili bratki i stokrotki w ramach akcji ekologicznej „ Zielona Wiosna.” Wszystkie rośliny otrzymaliśmy z Urzędu Gminy Kocmyrzów – Luborzyca.
Celem zajęć z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, które odbywają się w przedszkolu jest przede wszystkim przeciwdziałanie powstawaniu wadom postawy. Regularnie powtarzane ćwiczenia kompensują brak ruchu, przyczyniają się do utrzymywania prawidłowej postawy ciała i korygowania istniejących zaburzeń. Dzieci na zajęciach wykonują zarówno ćwiczenia wolne, jak i przy użyciu przyborów gimnastycznych.
W dniu 20 lutego 2019 r. uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Maciejowicach udali się na lekcję samorządową do Urzędu Gminy w Luborzycy. Ponad godzinne zajęcia prowadzone przez panią Małgorzatę Doniec – Przewodniczącą Rady Gminy i pana Marka Jamborskiego – Wójta Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, przybliży uczniom tematykę samorządu gminnego oraz funkcjonowania i zarządzania najmniejszą jednostką administracyjną jaką jest gmina.
Istnieje od starożytności, swój dzień ma od niespełna 30 lat, a zna ją każdy.
Liczba pi, bo o niej mowa, obchodziła w czwartek 14 marca swój Światowy Dzień.
Liczba ∏ – Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.
Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14. Ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku
Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi. Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”.
W tym roku również w naszej szkole w Maciejowicach obchodziliśmy to święto. Uczniowie obejrzeli prezentację popartą przykładami w praktyce. Jak przystało na urodziny był tort, oczywiście w kształcie koła.
15 marca 2019 roku naszą szkołę odwiedził niezwykły gość: pan leśniczy – Mariusz Spera z Nadleśnictwa Miechów.
Jako pierwsi z leśnikiem spotkali się uczniowie klas IV – VIII, a następnie uczniowie młodszych klas oraz grupa przedszkolna. Pan leśniczy m.in. opowiedział dzieciom na czym polega jego praca, zaprezentował używane podczas pracy narzędzia. Przybliżył również zagrożenia istniejące dla lasów, uświadomił znaczenie oraz potrzebę ochrony środowiska naturalnego. Podkreślił, że człowiek jest w lesie gościem i musi szanować zwyczaje gospodarzy, a mianowicie zwierząt. Uczniowie dowiedzieli się również w jaki sposób dokarmiane są zwierzęta leśne i dlaczego się to robi.
Nie zabrakło też ciekawostek dotyczących lasu, np. czym różni się modrzew europejski od sosny, dąb szypułkowy od bezszypułkowego, poroże od rogów i dlaczego szyszek jodły nigdy nie znajdziemy pod drzewem.
Opowiadanie o zwierzętach leśnych występujących w naszej okolicy wzbudziło duże zainteresowanie, a przyniesione przez zaproszonego gościa plansze i zdjęcia znacznie ułatwiły zapamiętywanie nowych, fascynujących wiadomości.
Następnie pan Mariusz zadawał pytania związane z tematyką lasu, z którymi uczniowie doskonale sobie radzili.
Ciekawe opowieści leśnika przybliżyły wszystkim zagadnienia przyrodnicze, a liczne ciekawostki z lasu sprawiły, że spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy panu Mariuszowi za to spotkanie.
Dnia 15 marca 2019 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli krótki program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy VII. Dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.
Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek oraz układali bajkowe puzzle. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka dokonała uroczystego pasowania każdego z uczniów. Najmłodsi czytelnicy otrzymali pamiątkowy dyplom, który będzie im przypominał o tym wydarzeniu oraz zakładki do książek i drobne upominki.
Następnie uczniowie wysłuchali wiersza Jana Brzechwy, który przeczytała pani bibliotekarka i w ten sposób zaznaczyliśmy udział naszej szkoły w kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.
Uroczystość zakończono pamiątkowymi zdjęciami oraz wypożyczeniem książek przez pierwszoklasistów.
14 marca w naszej szkole odbył się pokaz eksperymentów chemiczno – fizycznych, który przygotował i przeprowadził przedstawiciel firmy „Labociaki”. Pokaz miał na celu przybliżenie uczniom przedmiotów – fizyki i chemii, zainteresować ich tymi dziedzinami nauki przez zabawę i eksperymenty oraz pokazanie, że nauką można się pobawić w życiu codziennym i nie musi to być nudna teoria lecz ciekawa i bezpieczna praktyka. Uczniowie mogli obserwować zmiany zachodzące w strukturze, barwie i stanie skupienia różnych substancji, a niektórzy sami mogli pomóc w przeprowadzaniu doświadczenia.
Doświadczenia, które zostały zaprezentowane to :
- zapłon bez zapałek
- słodka piramida kolorów
- Kameleon, uparte kolory
- Skąd ten kolor bez barwników?
- Brudna woda, czysta woda – reakcje odwracalne
- Zróbmy sobie trochę tlenu
- Kolorowy dym
- Chemiczne pompowanie balonu
- Zielony płomień
- Mały wulkan
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci, który obchodzony jest 2 kwietnia ogłaszamy konkurs na najładniejszą zakładkę do książki.
Cele konkursu:
- zainteresowanie dzieci książką
- rozwijanie zdolności manualnych, plastycznych dzieci
- rozwijanie wyobraźni twórczej dzieci
- popularyzacja literatury
Kategorie:
- oddział przedszkolny
- klasy I i III
- klasy IV - VIII
Kryteria oceny prac:
- pomysłowość
- oryginalność ujęcia tematu
- estetyka wykonania pracy
- samodzielność wykonania
Prace należy składać w bibliotece szkolnej do dnia 02.04.2019r.
Ważne informacje:
- zadaniem uczestników jest wykonanie jednostronnej zakładki do książki, praca może być wykonana dowolną techniką (rysunek, malarstwo, kolaż, techniki mieszane itp.)
- moga być użyte dowolne, płaskie materiały nie brudzące i nie niszczące książki
- kształt pracy dowolny
- każdy uczestnik może dostarczyć tylko jedną pracę konkursową wykonaną indywidualnie
- do każdej pracy należy przypiąc kartkę z następującymi informacjami: imię i nazwisko autora zakładki, klasa.
Celem konkursu jest:
- rozwijanie zainteresowań książką
- rozbudzanie wyobraźni i pasji literackiej
- inspirowanie uczniów do pracy twórczej
Kryteria oceny prac:
- pomysłowość
- oryginalność ujęcia tematu
- samodzielność wykonania
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest:
- napisanie wiersza o bibliotece
- do konkursu zgłaszane są samodzielnie napisane wiersze
- wiersz może być pisany ręcznie (czytelnie) lub pisany na komputerze na kartce formatu A4
- do każdej zgłoszonej do konkursu pracy należy dołączyć informacje: imię, nazwisko ucznia, klasa
Prace należy dostarczyć do 02.04.2019r. do biblioteki szkolnej.
7 marca 2019r. uczniowie wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Najpierw odwiedziliśmy Bibiotekę Wojewódzką przy ul. Rajskiej w Krakowie. Tam dzieci z grupy młodszej uczestniczyły w warsztatach "Od tabliczki glinianej do e - booka", zaś uczniowie starsi w prelekcji pt. "Pochwała wyobraźni, czyli zostań mistrzem fantasy". Najpierw pani opowiedziała dzieciom o zbiorach bibliotecznych w dziale dziecięcym, pokazała kilka interesujących i nietypowych egzamplarzy książek. Opowiedziała też o zbiorach dla osób niewidzących, które posiada biblioteka. Dzieci zobaczyły książki pisane alfabetem Braila. Na koniec zaprowadziła do pracowni inteligatorskiej, gdzie zniszczone, uszkodzone książki są naprawiane, tak aby mogły dalej służyć czytelnikom. W tym czasie starsi poznawali gatunek fantasy - sposób kreowania świata przedstawionego, charakterystyczne nazwy, rekwizyty i symbole. Uczniowie podzieleni na kilkuosobowe grupy, mieli za zadanie napisać krótką powieść fantasy, pamiętając o jej istotnych elementach.
Po wyjściu z biblioteki młodsza grupa udała się na rynek główny w Krakowie. Przy ciepłej, słonecznej pogodzie odbyliśmy spacer po rynku oglądając zabytki i po krakowskich plantach. I tak dotarliśmy do Centrum Nauki i Zabawy Klockoland przy ul. Mikołajskiej. Tam dziećmi zajęli się instruktorzy. W programie były warsztaty "Podróż dookoła świata", konstruowanie i robota w zespołach 3-osobowych, oczywiście z klocków LEGO, a na koniec zabawa w interaktywnej strefie edukacyjno - rozrywkowej. Pobyt w Klockolandzie to nie tylko świetna zabawa, ale też edukacja i integracja grupy.
Natomiast starsi mieli okazję obejrzeć dwie wystawy w Muzeum Narodowym poświęcone malarstwie XX i XXI wieku oraz rekonstrukcji średniowiecznej zbroi i wyposażenia rycerza. Ostatnim punktem wycieczki był pokaz teatralno - filmowy w kinie Kijów. Uczniowie powtórzyli wiadomości z zakresu trzech rodzajów literackich (epiki, liryki, dramatu) oraz zobaczyli film o ambitnej dziewczynie, która wygrała ogólnokrajowy konkurs ortograficzny.
Klasa siódma na zajęciach z geografii, które odbyły się na początku marca, ćwiczyła tworzenie kartogramu. Kartogram – jest to metoda prezentacji, sposób przedstawienia średniej wartości dowolnego zjawiska w określonych jednostkach przestrzennych (administracyjnych lub geometrycznych). Uczniowie na podstawie danych statystycznych z poprzednich lat obliczali współczynnik przyrostu naturalnego na terenie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Okazało się, że w 2016 r. WPN w Maciejowicach wyniósł 0,97‰, rok później wskaźnik był na poziomie 0,78‰ a w 2018 r. 0,58‰. Za pomocą powyższych wskaźników można stwierdzić, że w Maciejowicach mamy niewielki, ale stały przyrost naturalny.
Kolory zimne (jasno i ciemno zielony oraz fioletowy) na kartogramie oznaczają ujemny współczynnik przyrostu naturalnego a ciepłe (żółty, pomarańczowy i czerwony) dodatni współczynnik przyrostu naturalnego.
Rekolekcje wielkopostne dla dzieci odbędą się w dniach 18 - 20.03.2019r.
Nauki dla młodszych dzieci do kl. V włącznie będą o godz. 10.00, dla klas od VI - VIII o godz. 12.00. Wszelkie informacje dotyczące transportu dzieci ze szkoły do Kościoła w dniach rekolekcji podamy w marcu.
14 lutego 2019 r. odbył się w naszej szkole bal karnawałowy oraz finał poczty walentynkowej, którą poprzedziła dwudniowa loteria fantowa.Zabawa zgromadziła bohaterów z bajek, kowbojów, księżniczki, policjantów, wróżki, strażaków i czarownice. Wspólnemu świętowaniu towarzyszyła porywająca muzyka, liczne konkursy z nagrodami oraz zabawy integracyjne. Każdy uczestnik otrzymał karnawałowego pączka z lukrem a listonosz „od serca” rozdał walentynkowe kartki i laurki, przypominając, by dzielić się sercem z innymi codziennie, nie tylko od święta.
Kolejne wydarzenie z "Kalendarza świąt nietypowych". 7 lutego 2019r. społeczność naszej szkoły świętowała "Międzynarodowy Dzień Pizzy" (9.02).
Buon appetito.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r.
W tym momencie biorą w nim udział państwa z całego świata. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym.
Dnia 05.02.2019 r. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był także w naszej szkole. Uczniowie klas I-VIII zostali zapoznani z ideą DBI, jak również z zasadami bezpiecznego użytkowania zasobów internetowych. Na korytarzach i w pracowni komputerowej pojawiły się plakaty informacyjne jak bezpiecznie serfować po Internecie.
Powered by aSc EduPage