W dniu 31.06.2019 tuż przed Dniem Dziecka klasy IV, V,VI i VII były w Multikinie na filmie pt."Alladyn".Fabuła filmu czerpie z kultowej animacji z 1992 roku pod tym samym tytułem oraz z Baśni tysiąca i jednej nocy. Produkcja zawiera muzyczne sceny z hitu będącego pierwowzorem. Film podobał się nie tylko dzieciom, ale także nauczycielom.
Dzień Dziecka w kinie
Dzień Zdrowia
07.04.2019 r obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia.
Światowy Dzień Zdrowia to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia.
W naszej szkole obchody tego dnia odbyły się 30 maja.
Celem uroczystości było:
- propagowanie zdrowego stylu życia
- kształtowanie podstawowych nawyków higieniczno – sanitarnych i żywieniowych
- uświadamianie zależności między zdrowiem a czynnikami je zakłócającymi.
W ramach obchodów tego dnia na terenie szkoły zorganizowano:
- Pokaz prezentacji przygotowanych przez uczniów klasy VII i VI: pt.,,Zdrowe odżywianie”, „Higiena osobista”, „Skutki palenia papierosów”
Prezentacje miały na celu kształtowanie właściwych nawyków prozdrowotnych, wyposażenie uczniów w wiedzę na temat zdrowego odżywiania się, zasad jakimi należy kierować się przy komponowaniu zdrowej, zbilansowanej diety zwłaszcza u dzieci i młodzieży, którzy są w okresie intensywnego rozwoju, higieny osobistej, na temat uzależnień oraz skutków palenia papierosów.
- Pokaz ćwiczeń gimnastycznych w wykonaniu uczniów kl.VII,VIII,VI
- Pokaz układu tanecznego przygotowanego przez uczniów klasy VII
- Przygotowano gazetkę informacyjną, na której znajdują się najważniejsze informacje dotyczące Światowego Dnia Zdrowia.
- Zorganizowano zajęcia praktyczne, podczas których uczniowie przygotowywali smaczne, zdrowe sałatki, kanapki i koktajle.
8
Lekcja biblioteczna
W dniu 28 maja 2019r. przyjechała do nas wraz z paniami z Gminnej Biblioteki Publicznej w Baranówce pisarka, autorka książek i wierszy dla dzieci pani Elżbieta Bednarczyk. Opowiedziała o swojej twórczości, ale też o wartościach jakimi w życiu powinniśmy się kierować, Pani Elżbieta na co dzień mieszka i pracuje w Australii. Stad też opowiedziała o tym kontynencie, o miastach w Australii. Pokazała tez fantastyczne zdjęcia przyrody: roślin i zwierząt, krajobrazów. Na koniec uczestnicy spotkania mogli zakupić wybrane książki z pięknymi ilustracjami oraz z dedykacją autorki.
Żywa lekcja przyrody
21 maja 2019 roku miało miejsce niecodzienne spotkanie. Przyjechał do nas hodowca ze swoimi okazami, a były to węże z różnych stron świata. Pan Grzegorz w niezwykle interesujący sposób opowiedział o trybie życia, budowie, przyzwyczajeniach swoich węży. Odpowiadał też na pytania dzieci. Uczestnicy spotkania mogli dotknąć, pogłaskać węża oraz zrobić zdjęcia. Takie spotkania stanowiące żywą lekcję przyrody są niewątpliwie bardzo przydatne w edukacji szkolnej.
„WESELE” w Starym Teatrze
Dnia 9.05.2019 r. klasy VII i VIII wraz z wychowawcami i nauczycielami uczestniczyli w warsztatach teatralnych oraz w spektaklu pt. „Wesele” w reżyserii Jana Klaty. Pomimo współczesnej interpretacji dramatu Wyspiańskiego, aktorom i wszystkim zaangażowanym w produkcję udało się odtworzyć sens utworu. W „Weselu” chocholi taniec trwa cały czas a rytm nadaje heavy metalowa Furia. Ta spektakularna rola muzyków „wgniata” widzów w siedzenia zwłaszcza, gdy zajmuje się miejsca w pierwszych rzędach.
Wyniki konkursu bibliotecznego na "Najładniejszy wiersz o bibliotece"
I miejsce Baran Zuzanna, Zofia Raźny.
Wyróżnienia: Mikołaj Wnęk, Adam Jamróz.
Festiwal Nauki w Krakowie
W dniu 16 maja 2019 roku uczniowie klasy I, VI i VII wraz z opiekunami p. Martą Pietrzyk i p. Alicją Zbroja brali udział w Festiwalu Nauki w Krakowie. Uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się z niezwykle ciekawą ofertą różnych krakowskich uczelni. Pracownicy wydziałów uczelni takich jak AGH, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy, Uniwersytet Jagieloński, czy Uniwersytet Pedagogiczny prezentowali na stoiskach umieszczonych w namiotach na Rynku Głównym ciekawostki z różnych dziedzin nauki. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami mieli mozliwość między innymi obejrzeć pod mikroskopem różne tkanki, mikroorganizmy, wziąć udział w fantastycznych eksperymentach fizycznych i chemicznych, łamigłówkach matematycznych, zobaczyć turniej robotów, quizach z dziedziny historii, geografii, czy namalować swoje artystyczne dzieła plastyczne wraz ze studentami pedagogiki. Wygrali w niektórych drobne upominki. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.
Wyniki konkursu bibliotecznego na najładniejszą zakładkę do książki
Kategoria: przedszkole:
I miejsce - Julia Marcykiewicz
II miejsce - Krystian Maj
III miejsce - Nikola Halicka
Kategoria: kl. I i III:
I miejsce - Bartosz Okrajek
II miejsce - Daria Baran
II miejsce - Kacper Doniec
III miejsce - Mateusz Janusz
Kategoria kl. IV - VII:
I miejsce - Zofia Raźny
II miejsce - Oliwia Machnik
Sprawozdania finansowe Szkoły Podstawowej w Maciejowicach
Sprawozdania finansowe Szkoły Podstawowej w Maciejowicach za 2018 rok zostały opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Centrum Zarządzania Edukacją w Kocmyrzowie - Luborzycy.
https://bip.malopolska.pl/czekocmyrzowluborzyca,m,320801,2018.html
Wycieczka do Warszawy
W dniach 24.04.2019 – 26.04.2019 byliśmy na wycieczce w Warszawie. Pierwszego dnia pobytu udało nam się zobaczyć : Plac Zamkowy, Zamek Królewski, Archikatedrę Św. Jana, Rynek Starego Miasta, pomnik Małego Powstańca, pomnik Szewca Jana Kilińskiego, Krakowskie Przedmieście z pomnikiem Adama Mickiewicza i Pałacem Prezydenckim. Pod wieczór dotarliśmy także na najstarszy zabytkowy cmentarz Warszawy na Powązkach.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty na Stadionie Narodowym. Obiekt ten pozostawił nas pod niemałym wrażeniem. Następnie poszliśmy do Centrum Pieniądza a potem podziwialiśmy widoki rozpościerające się z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki. Na zakończenie kolejnego dnia zwiedzania spacerowaliśmy po Łazienkach Królewskich.
W ostatnim dniu naszej wycieczki zaczęliśmy od eksperymentowania w Centrum Nauki Kopernik i tak nas to wciągnęło, że spędziliśmy tam ponad 3 godziny. Na koniec pozostał nam jeszcze spacer po ogrodach na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Następnie z żalem, że tak szybko minęła wizyta w stolicy, wyruszyliśmy w stronę Maciejowic. Warszawa żegnała nas promieniami słońca i codziennym ruchem ulicznym.
81
Warsztaty z KGW
W dniu 05.04.2019 r w naszej szkole odbyły się warsztaty wprowadzające nas w klimat wielkanocny. Wszystkie dzieci biorące udział w warsztatach, wykonały indywidualnie stroik wielkanocny i wspólnie piękną palmę. Warsztaty poprwadziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Maciejowicach.
9
UWAGA!!!
ZGODNIE Z HARMONOGRAMEM W DNIACH: 15,16, 17 KWIETNIA 2019 ROKU ODBĘDZIE SIĘ EGZAMIN ÓSMOKLASISTY. UCZNIOWIE KLAS 8 ZOBOWIĄZANI SĄ DO PRZYJŚCIA W STROJU GALOWYM Z LEGITYMACJĄ SZKOLNĄ I CZARNYM DŁUGOPISEM.
PROSIMY O PRZYBYCIE O 8 30
ŻYCZYMY POŁAMANIA PIÓR!!!!
OGŁOSZENIE
W dniach przeprowadznia egzaminu po ósmej klasie w szkole nie odbywają się zajęcia dydaktyczne i opiekuńcze dla klas 1-7 i oddziału przedszkolnego.
Wycieczka do Warszawy
Przypominamy wszystkim zainteresowanym o wycieczce do Waszawy!!! Zbiórka o godzinie 630, wyjazd 24.IV.2019 r. o godzinie 700. Przyjazd 26.IV.2019 r.około godziny 19 00
Przypominamy o legitymacjach!!!
OGŁOSZENIE
UWAGA. Ze względu na akcję strajkową termin zebrania jest zawieszony do odwołania.
Strajk w szkole
W związku z trwającymi w szkołach strajkami nauczycieli, bardzo prosimy, aby rodzice naszych uczniów śledzili na bieżąco informacje podawane w mediach. Niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć ile będzie trwał strajk. W czasie odbywania się strajku nie ma zajęć dydaktycznych.
POWITANIE WIOSNY 2019
Topienie marzanny jest staropolskim zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny. Marzanna jest kukłą wykonaną ze słomy i starych ubrań. Sama kukła jest symbolem zimy, zaś ceremonia jej utopienia według zwyczaju ma spowodować jej odejście, przebudzenie przyrody do życia i powodzenie w uprawie roślin i hodowli zwierząt.
Dziś Marzanny topić nie wolno, a dawniej przed jej utopieniem należało ja jeszcze podpalić.
21 marca powitaliśmy wiosnę. Tego dnia wiosennie było w naszej szkole od samego rana. Samorząd szkolny z panią Kasią zorganizował wiosenną loterię. Przedszkolaki i pierwszaki wzięli udział w cyklu zajęć zintegrowanych pod hasłem „ Cieszymy się z nadejścia wiosny.” Dopełnieniem tych zajęć była wycieczka nad pobliską rzeczkę, gdzie dzieci utopiły Marzannę – słomianą kukłę, symbol odchodzącej zimy.
Zgodnie z tą tradycją uczniowie klas VI i VII, jak co roku pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Uczniowie ze starszych klas również przygotowali Marzannę symbolizującą odchodząca zimę i z uśmiechem na twarzy powitali wiosnę. Ze względów ekologicznych nasza Marzanna nie została wrzucona do rzeki i nie została spalona. Uczniowie z klas IV, V, VI wzięli udział w quizie przyrodniczym pt. „Kwiaty wiosenne” i „Jakie to zwierzę.” Celem tej akcji była popularyzacja wiedzy przyrodniczej, nauka przez zabawę, rozwijanie zdolności i zainteresowań przyrodniczych, stwarzanie uczniom okazji do sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności przyrodniczych.
Pierwsze miejsce w kl. IV zajął Kacper Korcik, w kl. V Karolina Korcik i Nikola Machnik, a w kl. VI Adam Jamróz.
Starsi uczniowie uczestniczyli w wiosennych zawodach sportowych na szkolnym boisku. Mogli sprawdzić swoje siły, spryt, refleks w rywalizacji z kolegami. Następnie uczniowie klas IV-VIII wraz z nauczycielami posadzili tuje wokół szkoły, wykonali prace porządkowe w szkolnych ogródkach oraz posadzili bratki i stokrotki w ramach akcji ekologicznej „ Zielona Wiosna.” Wszystkie rośliny otrzymaliśmy z Urzędu Gminy Kocmyrzów – Luborzyca.
Gimnastyka korekcyjna u przedszkolaków
Celem zajęć z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, które odbywają się w przedszkolu jest przede wszystkim przeciwdziałanie powstawaniu wadom postawy. Regularnie powtarzane ćwiczenia kompensują brak ruchu, przyczyniają się do utrzymywania prawidłowej postawy ciała i korygowania istniejących zaburzeń. Dzieci na zajęciach wykonują zarówno ćwiczenia wolne, jak i przy użyciu przyborów gimnastycznych.
Lekcja samorządowa w Urzędzie Gminy
W dniu 20 lutego 2019 r. uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Maciejowicach udali się na lekcję samorządową do Urzędu Gminy w Luborzycy. Ponad godzinne zajęcia prowadzone przez panią Małgorzatę Doniec – Przewodniczącą Rady Gminy i pana Marka Jamborskiego – Wójta Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, przybliży uczniom tematykę samorządu gminnego oraz funkcjonowania i zarządzania najmniejszą jednostką administracyjną jaką jest gmina.
Światowy Dzień Liczby Pi
Istnieje od starożytności, swój dzień ma od niespełna 30 lat, a zna ją każdy.
Liczba pi, bo o niej mowa, obchodziła w czwartek 14 marca swój Światowy Dzień.Liczba ∏ – Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.
Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14. Ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku
Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi. Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”.
W tym roku również w naszej szkole w Maciejowicach obchodziliśmy to święto. Uczniowie obejrzeli prezentację popartą przykładami w praktyce. Jak przystało na urodziny był tort, oczywiście w kształcie koła.
Archiwum Aktualności